Responsabilităţi:

  • Investighează și identifică cauza defectelor pentru componentele respinse în producție, pe baza procedurilor și a documentației interne;
  • Lucrează împreună cu inginerii de test și debug atunci când i se solicită sau în situații de escaladare;
  • Prezintă raportarea zilnică, sumarizand întrările și ieșirile pentru debug, precum și cele mai importante defecte;
  • Contribuie la crearea unei baze de date comune conţinând informaţii referitoare la activitatea de debug;
  • Oferă feedback cu privire la erorile sistemice și colaborează cu departamentul de calitate și proces pentru a investiga cauza acestora;
  • Analizează unităţile defecte şi stabileşte cauza defectului, indicând exact modul de remediere;
  • Se documentează legat de principiul de functionare al testerelor funcționale;
  • Minimizează timpii neproductivi în aria de testare functională;
  • Se asigură că procesele de testare și debug se desfășoară în standardele de calitate impuse;
  • Acordă suport operatorilor pentru însușirea de către aceștia a operațiilor corespunzătoare postului de testare funcțională;
  • Raportează inginerilor de test și debug;
  • Lucrează în echipă cu colegii din celelalte schimburi sau cu cei din schimbul său de la alte operaţii pentru rezolvarea problemelor care apar;
  • Schimbă informații cu inginerul de test referitoare la actualizarea programelor de testare și debug, starea de  funcționare a testerelor, stocul de componențe de rezervă pentru testere;
  • Înregistrează produsele procesate în fişiere evidenţă debug şi în aplicaţia SCE;
  • Identifică problemele care apar în zona testelor funcționale, cauzele lor și asigură un feed-back rapid orientat spre zona responsabilă de producerea acestor probleme;
  • Verifică și întreține testerele funcționale și raportează inginerului de test orice anomalie apărută în funcționarea acestora, pe care nu o poate remedia singur;

Cerinţe:

  • Cunoștințe generale despre procesul de producție în Celestica;
  • Cunoștințe aplicatii generale control proces producție: ODC, ETQ;
  • Cunoștințe in domeniul ISO9001, ISO13485 si ISO 14971;
  • Cunoștințe proceduri stabilite pentru acest post și  standarde de calitate;
  • Cunoștințe operare PC – Ms Office;
  • Abilități asamblare mecanică produse;
  • Cunoștințe limba engleză - nivel mediu;
  • Abilități de lucru în echipă;
  • Bine organizat.

Celestica is an equal opportunity employer. All qualified applicants will receive consideration for employment and will not be discriminated against on any protected status (including race, religion, national origin, gender, sexual orientation, age, marital status, veteran or disability status or other characteristics protected by law).

At Celestica we are committed to fostering an inclusive, accessible environment, where all employees and customers feel valued, respected and supported. Special arrangements can be made for candidates who need it throughout the hiring process. Please indicate your needs and we will work with you to meet them.

COMPANY OVERVIEW:

Celestica (NYSE, TSX: CLS) enables the world’s best brands. Through our recognized customer-centric approach, we partner with leading companies in Aerospace and Defense, Communications, Enterprise, HealthTech, Industrial, Capital Equipment and Energy to deliver solutions for their most complex challenges. As a leader in design, manufacturing, hardware platform and supply chain solutions, Celestica brings global expertise and insight at every stage of product development – from drawing board to full-scale production and after-market services for products from advanced medical devices, to highly engineered aviation systems, to next-generation hardware platform solutions for the Cloud.

Headquartered in Toronto, with talented teams spanning 40+ locations in 13 countries across the Americas, Europe and Asia, we imagine, develop and deliver a better future with our customers.

Celestica would like to thank all applicants, however, only qualified applicants will be contacted.

Celestica does not accept unsolicited resumes from recruitment agencies or fee based recruitment services.

Job Segment: Engineer, Technician, Supply, Supply Chain, Engineering, Technology, Operations

TOP